sodemodule1.jpgSODES NEDİR?

İstihdam, sosyal içerme, kültür, sanat, spor alanlarında; Göç, yoksulluk ve işsizlik gibi sorunlar ile değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı sosyal ihtiyaçları karşılamayı amaçlayan, Yerel düzeyde hazırlanan ve uygulanan projelerden oluşan, İl düzeyinde valiliklerin koordinasyonunda yürütülen, Uygulama sürecinde yerel aktörlerin geniş bir biçimde yetkilendirildiği, Sosyal sorunlara kısa sürede karşılık vermeyi hedefleyen insan odaklı bir programdır.


SODES NE ZAMAN NE NASIL BAŞLADI?

2008–2012 yılları arasında GAP Projesinin bir an önce bitirilmesi amacıyla hazırlanan GAP Eylem Planı altında 2008/11 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile yürürlüğe konulmuştur. Söz konusu Eylem Planı kapsamında SODES 2008 yılında başlatılmıştır.


SODES’İN AMAÇLARI NELERDİR?

Toplumsal bütünleşmeyi güçlendirmek, Bölgenin sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyesini artırmak, Bölgenin beşeri sermayesini geliştirmek, Toplumun dezavantajlı kesimlerine fırsatlar sunmak, Gençlerin ve kadınların istihdam edilebilirliğini artırmak, Mesleki eğitim imkânlarını genişletmek, Çocukları, gençleri ve kadınları kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlere yönlendirmek, Bölgedeki çocukların ve gençlerin ülkemizin diğer bölgelerindeki akranlarıyla kaynaşmalarını sağlamak.


SODES’İN BİLEŞENLERİ NELERDİR?

Yoksulluğun azaltılması. Sosyal yardım alan yoksul kesimin kendi geçimini temin edecek duruma getirilmesine destek olunması, Yaşlı, özürlü, kadın ve çocuklar gibi toplumun öncelikli kesimlerinin yaşam standartlarının yükseltilmesi ve bunlara götürülen hizmetlerin kalitesinin artırılması, Toplumun ihtiyaç duyduğu kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin geliştirilmesidir. Özellikle çocukların ve gençlerin kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlere yönlendirilmesine destek olunması, Çocukların ve gençlerin yeteneklerini açığa çıkarmalarına, kendilerine ve topluma yararlı alışkanlıklar edinmelerine yardımcı olunmasıdır.​

 

Dönem içerisinde Yıldızlar Kaybolmasın -1 Projemizdeki Kursiyerlerimiz;

 

 2012 Haziran ayında Türkiye Üst Minikler Ferdi Boks Şampiyonasında değişik kilolarda 3 kursiyerimiz Türkiye birinciliği, 1 öğrencimiz Türkiye ikinciliği, 2 öğrencimizde Türkiye üçüncülüğü kazanmıştır.

2012 Haziran ayında Trabzon’ da düzenlenen Türkiye Alt Minikler Şampiyonasında kursiyerlerimizden 1 öğrencimiz kendi kilosunda Türkiye ikincisi olmuştur.

- Yine Boks branşındaki kursiyerlerimizden Zeynep GÖNÇ 04-09 Kasım 2012 tarihleri arasında Polonya'da yapılan Yıldız Bayanlar Avrupa Boks Şampiyonası'nda 66 kiloda Kars'ı ve ülkemizi temsil ederek Avrupa 3'ncüsü olmuştur.

- Atletizm branşında Nisan-Mayıs dönemi de yapılan yarışmalarda bir kursiyerimiz Kars ili birincisi, bir kursiyerimizde Iğdır ilindeki yarışmada  birinci olmuştur.

 

- Masa tenisi branşında 2012 Haziran ayında ilimizde yapılan Türkiye Yetiştirme Yurtları Türkiye Şampiyonası Masa Tenisi Turnuvasında kursiyerlerimizden oluşan takımımız Türkiye Üçüncüsü olmuştur.

- Güreş branşında 2012 Nisan ayında Türkiye genelinde Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından organize edilen şampiyonada 1 kursiyerimiz Türkiye üçüncüsü olmuş, yine Türkiye Geneli Doğu İlleri Bölgesi Sporcu Yetiştirme ve Kamp Eğitim Seçmelerinde 1 kursiyerimiz birinci, 1 kursiyerimiz ikinci ve 1 kursiyerimiz de üçüncü olmuştur.

 

Dönem içerisinde Yıldızlar Kaybolmasın -1 Projemizdeki Kursiyerlerimiz;

 

Halk oyunları branşındaki kursiyerlerimizden oluşan halk oyunları ekibimiz 13-14/04/2013 tarihleri arasında Erzurum ilinde düzenlenen yarışmada birincisi olarak bölgemizi Türkiye Şampiyonasında temsil etmeye hak kazanmıştır.

 Yıldızlar Takımımız 28-29/06/2013 tarihleri arasında Konya ili Alaşehir İlçesinde düzenlenen Yıldızlar Türkiye Şampiyonasına katılarak  toplam 11 takım içerisinde Türkiye  6. Olmuştur.

Yarışma düzenlendiği tarihler arasında da takımımıza Konya ili Mevlana Türbesi  ve Akşehir İlçesinde bulunan Nasreddin Hoca Türbesi ile Konya ilinin tarihi ve turistik yerlerinin  ziyaretleri yaptırılmıştır.

Boks branşında;

2013 yılı Temmuz ayında Şırnak İlinde düzenlenen Minikler Türkiye Şampiyonasında  Boks branşındaki 2 kursiyerimiz iki Türkiye şampiyonluğu ve  iki Türkiye üçüncülüğü elde etmiştir.

2013 yılı Ocak ayındaki İzmir ilindeki Yıldız Erkekler Türkiye Şampiyonasında 2 kursiyerimiz Türkiye 3.lüğü elde etmiştir.

2013 yılı Şubat ayında Manisa ilinde yapılan Genç Erkekler Boks şampiyonasında iki kursiyerimiz Türkiye ikincisi olmuştur.

2013 yılı Şubat ayında Isparta ilinde yapılan Genç Bayanlar Türkiye Boks Şampiyonasında 1 kursiyerimiz Türkiye 3. ‘sü olmuştur.

Ayrıca Türkiye Şampiyonalarında birinci olan sporcularımızdan Tuğrulhan ERDEMİR ve Nejat EKİNCİ’de 28 Temmuz-04 Ağustos 2013 tarihleri arasında İrlanda’da düzenlenen Avrupa Boks Şampiyonasında ülkemizi temsil etmişlerdir.

Ülkemizi temsil eden sporcularımızdan Tuğrulhan ERDEMİR Avrupa ikinci olmuş, Nejat EKİNCİ’de ikinci turda rakibine yenilerek madalya şansını kaybetmiştir. 

 

            Katıldıkları yarışmalarda derece alan öğrencilerimize Müdürlüğümüz tarafından çeşitli ödüller verilmiştir.

 

           

 

 ​

​​​